Відеофіксація

Питання відеофіксації прилеглої території
Статьи

Відеофіксація

Нещодавно клієнт Юридичної компанії «Мистецтво Права» звернувся за консультацією з приводу встановлення відеоспостереження як у себе вдома, так і на належному йому виробництві. Що про це каже нам закон? Так, відеоспостереження одночасно є превентивним засобом для зменшення вірогідності вчинення правопорушення щодо власності, а також може стати в нагоді правоохоронним органам, для розкриття правопорушення. Однак, необхідно знати особливості встановлення фото-, відеофіксації, задля недопущення порушення цим прав інших громадян.

Основним законом України - Конституцією, визначено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 Цивільного Кодексу України фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

Під поняття «фото-, кіно-, теле- чи відеозйомка» підпадає процес фіксації фактів на відповідний фото-, кіно-, теле- чи відеоносій.

З урахуванням цього, власник має права знімати громадян на фото-, кіно- чи відеоплівки без їх згоди, оскільки відеозйомка відбувається у публічному місці.

Але використовувати технічні засоби, в тому числі й телекамери (відео реєстратор) для контролю та спостереження, що встановлюється з метою охорони будинку (квартири), тобто не публічного місця, біля входу до них власник має право, без фіксації на фото-, кіно-, теле- відео плівку (тобто без зберігання інформації для її використання).

Проаналізувавши судову практику, можна зробити висновок про те, що фото-, відеофіксуюча техніка повинна бути встановлена наступним чином:

  1. 1) не приховане розміщення;
  2. 2) з використанням спеціальних попереджальних написів про наявність відеоспостереження;
  3. 3) відеоспостереження має відбуватися в режимі реального часу, без архівації відеоданих, за умови зйомки не в публічних місцях, наприклад з метою охорони будинку (квартири);
  4. 4) зйомка у публічних місцях, наприклад вулиці, може проводитися із архівацією відеоданих;
  5. 5) технічні характеристики (кут поворотів камери по горизонталі і вертикалі, об'єктив камери та збільшення), мають бути такими, що унеможливлювали б спостереження за житлом інших осіб (втручання у приватне життя).

Таким чином, за умови додержання вказаних вимог, відеотехніка розташована у публічних місцях може здійснювати фіксацію на відповідний фото-, кіно-, теле- чи відеоносій, без ризику порушення законодавства України та прав і законних інтересів громадян.


Автор Зарвій Руслан
Юрист Юридичної компанії «Мистецтво Права»