Правомірність нарахування транспортного податку

Статьи

Правомірність нарахування транспортного податку

Одним з актуальних для фізичних осіб питань в правовій сфері, які виникають на сьогоднішній день та потребують отримання юридичних послуг або консультації, є оскарження нарахованого податковими органами транспортного податку.

З приводу цього питання, на сьогоднішній день вже сформована певна судова практика, яка свідчить про наявність можливості досягти позитивного результату фізичним особам – власникам транспортних засобів.

Так, судова практика поділяється на два етапи: судова практика сформована за результатом оскарження податкових повідомлень-рішень, складених у 2015 році, та судова практика щодо оскарження вказаних рішень, складених у 2016 році.

Розглянемо основні аспекти оскарження транспортного податку за 2015 рік.

Сплачувати транспортний податок у 2015 році зобов’язані фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні власні легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років, та які мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Ставка транспортного податку становить 25 000,00 гривень.

Судова практика з оскаржень податкових повідомлень-рішень зі сплати транспортного податку, винесених у 2015 році, має виключно позитивний для платників вказаного податку результат.

Так, скасовуючи податкове повідомлення-рішення зі сплати транспортного податку, суди виходять з того, що для виникнення у особи обов’язку по сплаті транспортного податку у 2015 році, такий податок повинен бути прийнятий не пізніше 15.07.2014 року. Оскільки транспортний податок було прийнято 28.12.2014 року, то обов’язок зі сплати транспортного податку виникає лише у 2016 році.

Стосовно оскарження транспортного податку за 2016 рік існує наступна правова позиція.

У 2016 році було частково змінено критерії відбору автомобілів, власники яких зобов’язані сплачувати транспортний податок.

Так, платниками транспортного податку так і залишились фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні власні легкові автомобілі, що оподатковуються транспортним податком.

Тоді як, транспортним податком тепер оподатковуються легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року ( 1 033 500,00 грн.) незалежно від об’єму двигуна.

Ставка податку залишилась незмінною та становить 25 000,00 гривень за кожен легковий автомобіль.

Стосовно судової практики з оскарження транспортного податку за 2016 рік слід зазначити, що на сьогоднішній день ще не сформована усталена практика суду касаційної інстанції. Однак, є значна кількість позитивних рішень судів апеляційної інстанції.

Так, скасовуючи податкові повідомлення-рішення зі сплати транспортного податку у 2016 році, апеляційні суди виходять з того, що, як і у випадку з податковими повідомленнями-рішеннями винесеними у 2015 році, зміни до транспортного податку, який планувалось застосувати з 2016 року, були прийняті у грудні 2015 року. Тобто, пізніше 15 липня 2015 року.

Таким чином, обов’язок зі сплати транспортного податку у 2016 році, виникає лише у 2017 році.

Також, звертаємо увагу на те, що навіть, якщо власник автомобіля вже сплатив розраховану суму транспортного податку, діюче законодавство не обмежує його прав на звернення до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, яким йому було визначено грошове зобов’язання зі сплати транспортного податку, та повернути сплачену суму з бюджету.

Зважаючи на те, що на сьогоднішній день судова практика з приводу оскарження податкових повідомлень-рішень зі сплати транспортного податку, винесених у 2016 році, є неоднозначною, мають місце і негативні для фізичної особи – власника транспортного засобу судові рішення.

Вказане свідчить про необхідність отримання власникам транспортних засобів юридичної допомоги з вирішення питань оскарження транспортного податку за 2016 рік, адже в протилежному випадку, це може призвести до настання негативних наслідків.

Так, з огляду на наявні прогалини у діючому законодавстві України, існує можливість оскаржити вищевказані податкові повідомлення-рішення. Юридична компанія «Мистецтво права» радо надасть Вам якісну правову допомогу з вирішення даного питання.


Автор Зайцева Ганна
Адвокат Юридичної компанії «Мистецтво Права»