Вас провокують взяти хабар чи ви самі хочете стати хабародавцем? Не спокушайтеся цим!

Статьи

Вас провокують взяти хабар чи ви самі хочете стати хабародавцем? Не спокушайтеся цим!

На сьогоднішній день досить розповсюдженими є випадки провокації працівниками правоохоронних органів службових осіб в отриманні останніми хабара.

Сутність провокації полягає у створенні для посадової особи штучних умов, в яких вона не може уникнути отримання хабара чи неправомірної вигоди. Так, посадова особа діє за обставин, спеціально створених для того, щоб підштовхнути її до бажаних для провокатора дій, які вона за звичайних обставин ніколи б не вчинила.

Для прикладу слід навести обставини наступної ситуації.

У 2015 році до нашої юридичної компанії звернувся клієнт – чоловік, на його думку неправомірно засуджений вироком суду першої інстанції (який на момент звернення ще не набрав законної сили). Засуджений за те, що він, обіймаючи посаду начальника пасажирського поїзда в період часу з 2014 року по 2015 рік, будучи службовою особою, використовуючи службове становище, порушив правила перевезення вантажобагажу, за що вимагав та отримав незаконну вигоду. У зв’язку з цим йому призначено покарання за ч. 3 ст. 368 КК України у виді позбавлення волі строком на п'ять років один місяць, з позбавленням права обіймати посаду начальника пасажирських поїздів на строк два роки, з конфіскацією 1/2 частини майна, яке є його власністю.

Уважно вислухавши клієнта, вивчивши вирок суду першої інстанції та з’ясувавши всі обставини справи, нам стало відомо наступне.

Начальник поїзда потрапив в умови штучно створеної ситуації, яка призвела до обвинувачення його у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України - «Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою», в той час, коли він не отримував неправомірної вигоди, не приймав та не надавав жодних обіцянок щодо неправомірної вигоди.

Так, до правоохоронних органів надійшло повідомлення про прийняття пропозиції одержання неправомірної вигоди службовою особою, а саме: начальником поїзда. Під час розгляду повідомлення було встановлено, що заявник нібито звернувся із проханням до начальника поїзда перевезти певні речі, а той, в свою чергу, нібито погодився та навіть назначив вартість такого перевезення у розмірі 750,00 грн. Вважаючи таку вартість завеликою, вказана особа відразу звернулась до правоохоронних органів. В свою чергу, правоохоронними органами було проведено негласні слідчі дії по виявленню злочину та затриманню винної особи. Внаслідок таких дій, в купе начальника поїзда було знайдено грошові кошти сумі 750,00 грн., після чого йому було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України - «Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою».

Здається, що на даному етапі правоохоронні органи вчинили всі належні та допустимі дії, виявили правопорушника та попередили вчинення злочину.

Однак, давайте розглянемо, як насправді виглядали обставини вищевказаної справи, в чому полягли порушення, вчинені правоохоронними органами, та чим доводиться невинуватість начальника поїзда.

У відповідності до положень ст.275 КПК України, під час проведення негласних слідчих дій, може бути використано такий спосіб отримання інформації, як конфіденційне співробітництво, що полягає у залученні інших осіб до проведення слідчих (розшукових) дій.

В нашому випадку вбачається використання саме такого механізму збору інформації, про що свідчить ряд наведених нижче обставин.

По-перше, постає питання, чому невідома особа (потерпілий) для перевезення багажу вишукував, знайшов та вмовив саме начальника пасажирського поїзда, який, будучи службовою особою, міг порушити правила перевезення вантажобагажу. При цьому, потерпілий міг скористатися послугами таких компаній, як «Укрпошта», «Нова пошта», «Гюнсел», які безпосередньо надають послуги з перевезення вантажів.

По-друге, працівники правоохоронних органів, отримавши звернення потерпілого щодо вимагання хабара, замість попередження злочину, вирішили провести негласні слідчі (розшукові) дії з метою спостереження, фіксації та викриття в подальшому спровокованого ними ж злочину. Тобто, працівники правоохоронних органів та сам потерпілий були зацікавлені у вчиненні протиправних дій начальником поїзда.

Так, рішенням від 21.01.2016 року Верховний суд України визначив, що вимагання хабара виключається, якщо хабародавець зацікавлений у незаконній, неправомірній поведінці службової особи, прагне обійти закон, установлену процедуру вирішення того чи іншого питання, досягти задоволення своїх незаконних інтересів, одержати незаконні пільги, переваги, уникнути заслуженої відповідальності, тощо.

Під час підготовки та проведення заходів з контролю за вчиненням злочину забороняється провокувати (підбурювати) особу на вчинення цього злочину, з метою його подальшого викриття, або з цією самою метою впливати на її поведінку насильством, погрозами, шантажем. Здобуті в такий спосіб речі і документи не можуть бути використані у кримінальному провадженні як належні докази, які доводять вину обвинуваченої особи.

Незважаючи на той факт, що під час розгляду справи у судовому засідання суду першої інстанції потерпілий зазначав, що начальник поїзда отримав грошові кошти у розмірі 750 грн. за перевезення багажу, це не тягне за собою жодних наслідків, адже виходячи з вищевикладеного, в разі, якщо начальник поїзда і отримав неправомірну вигоду – це не може доводити вину обвинуваченої особи, адже в отриманні такого доказу неправомірної вигоди є елемент провокації.

Так, судом апеляційної інстанції за результатом дослідження обставин справи було встановлено відсутність належних доказів, які б свідчили про винуватість начальника поїзда у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, у зв’язку з чим ухвалою апеляційного суду, вирок суду першої інстанції скасовано та закрито кримінальне провадження, тобто, наш підзахисний був повністю виправданий.

Підводячи підсумок неведеного вище вбачається, що для притягнення службової особи до відповідальності за не вчинене останньою кримінального правопорушення, правоохоронні органи можуть вдаватися до неправомірних дій. Однак, в таких випадках не варто покидати зусиль у боротьбі з протиправними діяннями силових структур та обов’язково звертатися до кваліфікованого спеціаліста за захистом своїх прав та законних інтересів.


Автор Валерій Миронов
Адвокат Юридичної компанії «Мистецтво Права»