Послідовність дій у випадку зупинки авто на вимогу поліцейського

Новости

Послідовність дій у випадку зупинки авто на вимогу поліцейського

ЯКЩО ВАС ЗУПИНИЛИ:

До початку спілкування, поліцейський повинен увімкнути нагрудний відеореєстратор та повідомити про відеозйомку. Якщо поліцейський самостійно не повідомив, Ви маєте право про це в нього запитати.

(п.5 розділу 2 Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису затвердженої Наказом МВС України від 18 грудня 2018 року № 1026,

ч. 2 ст. 31 ЗУ «Про Національну поліцію», далі – ЗУ)

 

УВАГА !

Поліцейський зобов’язаний:

  1. Назвати Вам своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на Вашу вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією. (ч. 3 ст. 18 ЗУ). Рекомендуємо не торкатися посвідчення та самого поліцейського (Слід звернути увагу на те, що на формі (бронежилеті) поліцейського обов’язково розміщується нагрудний знак із чітким зазначенням його спеціального жетона. (ч. 3 ст. 20 ЗУ, п.13 розділу VII Правил носіння однострою поліцейських затверджених Наказом МВС України від 19.08.2017 № 718 ))
  2. Поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки. (Ч. 3 ст. 35 ЗУ)

 

Водій повинен мати при собі та зобов’язаний пред’явити (не передавати в руки) поліцейському:

  1. Посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
  2. Реєстраційний документ на транспортний засіб (п.п.2.1,2.4 розд. 2 Правил дорожнього руху)

 

УВАГА!

Лише при складанні протоколів щодо порушень Правил дорожнього руху та оформленні матеріалів ДТП водієм, на вимогу поліцейського, повинен надаватися чинний страховий поліс або внутрішній електронний договір обов’язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (НА електронному АБО паперовому носії) (П.21.2 ст. 21 ЗУ «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»)

 

ЯКЩО НА ВАС СКЛАДАЮТЬ АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПРОТОКОЛ

Поліцейській зобов’язаний роз’яснити Ваші права, передбачені статтями 55 565963 Конституції України, ст. 268 КУпАП, повідомити про строки розгляду справи, визначені статтею 277 КУпАП.

Вказані статті гарантують право на оскарження в суді рішень та дій правоохоронних органів, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями та діями, право на правову допомогу адвоката, право на відмову давати показання або пояснення щодо себе та інші,

Після роз’яснення поліцейським Ваших прав, робиться відмітка та ставиться Ваш підпис.

У випадку нероз’яснення Ваших прав поліцейським, ВИ МАЄТЕ ПРАВО зазначити про це у самому протоколі та у поясненнях, зауваженнях до протоколу, які обов’язково долучаються до нього. На Ваше прохання, поліцейський зобов’язаний надати Вам бланк письмових пояснень.

Ви маєте право викликати свого адвоката, відповідно до ст. 59 Конституції України.

 

Зверніть увагу на те, що протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідками, потерпілими, за їх наявності.

 

Ви маєте право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. Наприклад, зазначити про грубе порушення правил складення протоколу, у випадку якщо його було складено та підписано різними поліцейськими.

Також Ви можете викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу, які долучаються до протоколу.

 (ст. 256 КУпАП, 2 розділ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженої Наказом МВС України 07.11.2015  № 1395)

 

ЯКЩО У ВАС  ПРОВОДЯТЬ ПОВЕРХНЕВУ ПЕРЕВІРКУ

Поліцейський згідно з ч. 5 ст. 34 ЗУ може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду речі та/або транспортного засобу або візуального огляду салону та багажника транспортного засобу. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону.

Під час поверхневої перевірки речі або транспортного засобу, Ви повинні самостійно показатиполіцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу.

Поліцейський НЕможе сам торкатися до речей чи дверцят авто, це є грубим порушенням.

Поліцейський зобов’язаний повідомити Вам причину здійснення поверхневої перевірки та якою нормою закону це передбачено. (ч. 3 ст. 31 ЗУ)

 

Підстави для проведення поверхневої перевірки:

1) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;

2) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;

3) якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

При виявленні в ході поверхневої перевірки будь-яких слідів правопорушення поліцейський забезпечує їх схоронність, огляд та викликає слідчо-оперативну групу відповідно до вимог ст. 237 КПК України. (ст. 34 ЗУ).

 

УВАГА!

 

Причина зупинки транспортного засобу та причина проведення поверхневого огляду мають бути по’вязані. Зазначений висновок підтверджує позитивна судова практика, наприклад Ухвала Київського апеляційного адміністративного суду 03 квітня 2017 року у справі №   826/16231/16.

У випадку порушення поліцейським вимог законодавства можливо звернутись до «гарячої лінії» МВС України, за єдиним коротким номером 1536.

(«Порядок роботи телефонної «гарячої лінії» МВС України» затвердженого Наказом МВС України від 29.01.2019 року № 67 та Положення про Управління моніторингу дотримання прав людини Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом МВС від 13.05.2017 № 386)

 

 Загальні поради щодо спілкування з поліцейським:

1.  Бути ввічливим та спокійним, не допускати використання форм звернення «на ти» чи лайливих слів (навіть якщо Ваша реакція викликана діями поліцейського).
2.  Пам’ятати свої права та обов’язки, в разі порушення Ваших прав, нагадати поліцейському про таке порушення.
3.  У разі, якщо самостійно поліцейський не представився Вам, Ви можете його про це попросити.
4.  У разі не повідомлення поліцейським Вам про відеозйомку, Ви маєте право про це в нього запитати.
5.  Якщо поліцейський після зупинки Вашого авто, просить Вас пред’явити документи: посвідчення водія, реєстраційний документ, Ви мусите їх пред’явити.

ВАЖЛИВО ПАМ’ЯТАТИ.
Якщо Ви використовуєте образливу чи агресивну форму спілкування чи неодноразово відмовляєте у пред’явленні документів, поліцейський може обґрунтовано розцінити це як підставу для винесення Вам постанови про злісну непокору (ст. 186 КУпАП ) та застосування до Вас фізичної сили.

Будь-які дії та рішення поліцейського можуть бути оскаржені Вашим адвокатом до суду, ОДНАК Ваша поведінка має відповідати вимогам законом, оскільки це забезпечить прийняття судом рішення на Вашу користь.