Питання патрулювання Національної гвардії України самостійними патрулями, без поліції

Новости

Питання патрулювання Національної гвардії України самостійними патрулями, без поліції

В засобах масової інформації з’явилось офіційне повідомлення прес-служби Національної гвардії України, в якому йдеться про те, що з 01 серпня 2019 року, нацгвардійці забезпечуватимуть громадський порядок самостійними патрулями, без поліції.

Нацгвардійці матимуть право застосовувати превентивні та поліцейські заходи примусу, передбачені ст. 31 Закону України «Про національну поліцію», зокрема, перевіряти документи особи, здійснювати поверхневу перевірку і огляд, проникнення до житла чи іншого володіння особи та інші.

Зазначене багатьох громадян збентежило, однак не слід вдаватись до паніки.

Дійсно, нацгвардійці з метою охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки, мають право здійснювати превентивні та поліцейські заходи примусу відповідно до Закону України «Про Національну поліцію».

Варто знати, що поліцейський захід - це дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, що обмежує певні права і свободи людини та застосовується нацгвардійцями відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на Національну гвардію України повноважень. Під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов’язана повідомити особі про причини застосування до неї превентивних заходів, а також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи.

(ч. 1, 2 ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію»)

 

Зверніть увагу на те, що обраний поліцейський захід, наприклад проникнення до Вашого житла без рішення суду, можливий лише за умови виконання нацгвардійцями критеріїв законності, необхідності, пропорційності та ефективності.

 

Розглянемо детальніше згадані критерії.

Обраний поліцейський захід є законним, якщо він визначений Законом України «Про Національну поліцію». Поліцейському заборонено застосовувати будь-які інші заходи, ніж визначені законами України.

Обраний поліцейський захід є необхідним, якщо для виконання повноважень поліції неможливо застосувати інший захід або його застосування буде неефективним, а також якщо такий захід заподіє найменшу шкоду як адресату заходу, так і іншим особам.

Застосований поліцейський захід є пропорційним, якщо шкода, заподіяна охоронюваним законом правам і свободам людини або інтересам суспільства чи держави, не перевищує блага, для захисту якого він застосований, або створеної загрози заподіяння шкоди.

Обраний поліцейський захід є ефективним, якщо його застосування забезпечує виконання повноважень поліції.

Поліцейський захід припиняється, якщо досягнуто мети його застосування, якщо неможливість досягнення мети заходу є очевидною або якщо немає необхідності у подальшому застосуванні такого заходу.

(ч. 1-7 ст. 29 Закону України «Національну поліцію»)

 

Таким чином, нацгвардійці перед застосуванням превентивних поліцейських заходів, зобов’язані повідомити Вам про причини їх застосування, а також довести до Вашого відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи.

Також, обраний превентивний поліцейський захід має бути законним, необхідним, пропорційним та ефективним.

Якщо нацгвардійці порушать згадані вище критерії, їх дії, рішення можливо оскаржити до суду, а вони самі ризикують бути притягненими до кримінальної відповідальності.

 

Ваша правова обізнаність здатна стати у нагоді, однак, все ж радимо звернутись за правовою допомогою до адвоката.